czwartek, 3 marca 2016

Ziemniaki zalane żurkiem, czyli staropolska zalewajka

Zupa zwana zalewajką wywodzi się z regionu środkowej Polski. Nazwa pochodzi od ziemniaków, podstawowego składnika zupy. W tej potrawie zostają one zalane żurkiem. Zalewajka jest bardzo sycącym daniem. Odpowiednio przygotowana, spokojnie zastąpi drugie danie i będzie chętnie gościć na naszych stołach. Zalewajka różni się w zależności od regionu. Część lokalnych odmian wpisana została na krajową listę produktów regionalnych.

Zalewajka z ziemniakami
Sposób przyrządzania:

Jak przyrządzić tradycyjną zalewajkę?
1. Zacząć należy od namoczenia grzybów. Wystarczy nawet 20 minut, można odczekać również dłużej. Następnie kroimy ziemniaki i gotujemy je w osolonej wodzie do miękkości. Dodajemy do nich przyprawy, czyli ziele angielskie i liść laurowy oraz osuszone grzyby.

2. Na patelni podsmażamy pokrojony w kosteczkę boczek i zarumieniamy cebulkę. Kroimy również kiełbasę, którą dodajemy do ugotowanych ziemniaków. Następnie dodać możemy skwarki z boczku i stopniowo wlać żur uważając, aby się nie zważył. Całość doprawiamy ulubionymi przyprawami, solą, pieprzem, majerankiem i zagotowujemy.

3. Gotową zalewajkę przelewamy do misek i ozdabiamy kleksem śmietany. Tak przygotowana zupa zaspokoi nasz głód na bardzo długo. Jest idealna na zimowe wieczory, kiedy szczególnie potrzebujemy gorącego, kalorycznego jedzenia.

Ziemniaczana zalewajka to typowo polskie danie, które podać możemy gościom z zagranicy, którzy chcieliby zapoznać się z naszą regionalną kuchnią. Taka zupa pozostanie w ich pamięci na długo i z przyjemnością będą wracać do Polski, by jej spróbować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz