poniedziałek, 29 lutego 2016

Tradycyjna zalewajka na stół!

Czym jest zalewajka? To mięsna zupa na bazie żurku, idealna na jesienne i zimowe obiady. Choć nie jest obecnie tak popularna jak kiedyś, ciągle przyrządzana jest w domach w całej Polsce. Nigdzie na świecie nie ma zupy tak bogatej i rozgrzewającej, jak nasza zalewajka.
Tradycyjna zalewajkaNazwa zalewajka pochodzi od sposobu przygotowania zupy. Ugotowane ziemniaki zalewa się bowiem żurem, najczęściej z zakwasu chlebowego. Zupa ta pochodzi z okolic dzisiejszego województwa łódzkiej, czyli środkowej Polski. Z czasem rozprzestrzeniła się z powodzeniem po całej Polsce.

1. Pierwszą czynnością, zanim przystąpimy do przygotowywania zalewajki jest namoczenie grzybów, których później użyjemy. Warto moczyć je nawet przez kilka godzin.

2. Cebulkę podsmażamy na patelni. Wrzucamy ją do wrzącej wody wraz z zielem angielskim, liściem laurowym oraz grzybami. Ziemniaki, które później będziemy zalewać po obraniu, kroimy w kostkę i zagotowujemy w garnku z cebulką, starając się, aby były al dente. Na patelni smażymy cebulkę.

3. Żurek na zakwasie zabielamy śmietaną. Żurek najlepiej przygotować jest samemu, jednak osoby wygodne użyć mogą gotowego zakwasu. Dodajemy przeciśnięty przez wyciskacz czosnek. Cały czas należy sprawdzać, czy ziemniaki są już gotowe, rozgotować je jest bowiem nietrudno. Kiedy wyczujemy, że zaczynają już mięknąć, zalewamy je żurem.

4. Teraz wystarczy podsmażyć na patelni chudy boczek i dodać do zupy w postaci pysznych skwarek. Zalewajkę doprawiamy ulubionymi ziołami, solą i świeżo zmielonym pieprzem dla uzyskania pełnego aromatu.

2 komentarze:

  1. jedna z lepszych zup :)
    najlepszą jadłam w przedszkolu a ptem juz nigdy takiej dobrej :)

    OdpowiedzUsuń